Najpierw import, potem transakcja wewnątrzwspólnotowa
Towary importowane przez polskie firmy nie zawsze trafiają prosto do naszego kraju. Jak rozliczyć VAT, gdy odprawa celna odbywa się w innym państwie unijnym?
- Polska firma, zarejestrowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, kupiła towar od kontrahenta z Chin. Transakcję potwierdza faktura zakupu otrzymana od chińskiego dostawcy. Towar sprowadzono do Niemiec, gdzie nastąpiła jego odprawa celna. W imieniu polskiego przedsiębiorcy dokonał jej niemiecki przedstawiciel celny i podatkowy, który w wystawionej fakturze za cło oraz obsługę celną podał do tej transakcji swój NIP UE poprzedzony kodem DE. Organizacja transportu towarów z Niemiec do Polski została zlecona polskiej firmie spedycyjnej. Jak powinien być opodatkowany taki zakup? – pyta czytelnik.
Z transakcji zakupu towarów zawartej pomiędzy chińskim dostawcą a polskim nabywcą należy wyodrębnić dwa etapy:
1) import towarów dokonany na terytorium Niemiec,
2) następujące po nim wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WNT) na terytorium Polski.
Z Chin do Niemiec
Z art. 60 dyrektywy 2006/112/WE wynika, że miejscem importu towarów jest to państwo członkowskie, na którego terytorium towary znajdują się w momencie ich wprowadzenia do Wspólnoty.
Czytelnik pisze, że odprawa towarów i dopuszczenie ich do obrotu nastąpiło w Niemczech. Ich sprowadzenie z państwa trzeciego (Chiny) na terytorium Wspólnoty (Niemcy) należy więc uznać za import towarów wykonany właśnie na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta