Przedsiębiorca może złożyć skargę nawet do Komisji Europejskiej
Wykonawca nie poniesie kosztów postępowania wyjaśniającego możliwość naruszenia unijnych dyrektyw
Obok przewidzianych w ustawie z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych środków ochrony prawnej oraz kontroli udzielania zamówień publicznych wykonawca, a także inny zainteresowany podmiot mogą wnieść skargę do Komisji Europejskiej na naruszenie prawa unijnego w dziedzinie zamówień publicznych.
W skardze zakwestionować można działanie lub zaniechanie instytucji zamawiających, które są sprzeczne z określonym przepisem lub zasadą prawa UE. Wniesienie skargi nie wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów postępowania wyjaśniającego przed Komisją i postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.
Naruszenie powinno być powiązane z naruszeniem postanowień dyrektyw unijnych w dziedzinie zamówień, w tym w szczególności dyrektywy 2004/18/WE.
W przypadku zamówień, które nie są lub są objęte jedynie częściowo dyrektywami w sprawie zamówień publicznych (np. zamówienia opiewające na kwoty nieosiągające wartości progowych, od których zastosowanie mają te dyrektywy zamówienia na usługi wskazane w załączniku II B do dyrektywy 2004/18/WE) należy powołać się na stosowne postanowienia Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) i orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE.
Trybunał wielokrotnie potwierdził w swoim orzecznictwie, że postanowienia TFUE dotyczące rynku wewnętrznego mają również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta