W ubezpieczeniach data dacie nierówna
Gdy ostatni dzień terminu na złożenie dokumentów przypada w sobotę, uznajemy ją za dzień wolny od pracy. Ale nie możemy traktować jej jako nieroboczą, kiedy ustalamy wysokość zasiłku
Przyczyną zamieszania z sobotą i pytań, jakie napływają do redakcji w ostatnim okresie, jest uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 czerwca 2011 r. (I OPS 1/11). Zrównała ten dzień z wolnym od pracy.
Ale chodzi w niej tylko o to, by ją traktować w rozumieniu art. 57 § 4 k.p.a. W pozostałym zakresie nic się nie zmieniło. Warto więc podsumować, kiedy sobotę uznać za wolną, a kiedy nie.
Więcej czasu na złożenie druków
Uchwała odnosi się do postępowania administracyjnego. Możemy więc pozwolić sobie zapomnieć przysłać dokumenty ubezpieczeniowe – zgłoszeniowe czy rozliczeniowe, gdy ostatnim dniem na ich złożenie jest dzień wolny od pracy.
Do 14 czerwca ub.r. chodziło tylko o niedziele i święta w rozumieniu ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (DzU nr 4, poz. 28 ze zm.). Od następnego dnia chodzi też o sobotę – tak właśnie uznał NSA 15 czerwca 2011 r.
Przykład
Pan Jerzy otworzył działalność gospodarczą od 1 października 2011 r. Chciał przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Żeby ZUS objął go chorobowym od 1 października, musiał przekazać dokument zgłoszenia (ZUA) w ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia aktywności zarobkowej.
Tylko bowiem w jednej sytuacji można przystąpić do tego ubezpieczenia
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta