Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W ubezpieczeniach data dacie nierówna

08 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Joanna Kalinowska

Gdy ostatni dzień terminu na złożenie dokumentów przypada w sobotę, uznajemy ją za dzień wolny od pracy. Ale nie możemy traktować jej jako nieroboczą, kiedy ustalamy wysokość zasiłku

Przyczyną zamieszania z sobotą i pytań, jakie napływają do redakcji w ostatnim okresie, jest uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 czerwca 2011 r. (I OPS 1/11). Zrównała ten dzień z wolnym od pracy.

Ale chodzi w niej tylko o to, by ją traktować w rozumieniu art. 57 § 4 k.p.a. W pozostałym zakresie nic się nie zmieniło. Warto więc podsumować, kiedy sobotę uznać za wolną, a kiedy nie.

Więcej czasu na złożenie druków

Uchwała odnosi się do postępowania administracyjnego. Możemy więc pozwolić sobie zapomnieć przysłać dokumenty ubezpieczeniowe – zgłoszeniowe czy rozliczeniowe, gdy ostatnim dniem na ich złożenie jest dzień wolny od pracy.

Do 14 czerwca ub.r. chodziło tylko o niedziele i święta w rozumieniu ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (DzU nr 4, poz. 28 ze zm.). Od następnego dnia chodzi też o sobotę – tak właśnie uznał NSA 15 czerwca 2011 r.

Przykład

Pan Jerzy otworzył działalność gospodarczą od 1 października 2011 r. Chciał przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Żeby ZUS objął go chorobowym od 1 października, musiał przekazać dokument zgłoszenia (ZUA) w ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia aktywności zarobkowej.

Tylko bowiem w jednej sytuacji można przystąpić do tego ubezpieczenia

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9152

Wydanie: 9152

Spis treści

Prawo

Zamów abonament