Pełnomocnik wyręczy szefa
Nie ma obowiązku, aby ofertę składał prezes firmy, może zrobić to w jego imieniu inna osoba. Jest tylko jeden warunek: musi mieć odpowiednie umocowanie
Trudno oczekiwać, aby w praktyce to prezes o wszystkim pamiętał, podpisywał każdy dokument i załatwiał wszystkie formalności. Ma prawo wyręczyć się innymi osobami – jest tak również w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.
Wystarczy, że udzieli im pełnomocnictwa. Wtedy taka osoba (lub spółka – bo również jej wolno go udzielić) będą mogły dokonywać poszczególnych czynności w trakcie procedury przetargowej lub ogólnie reprezentować daną firmę w przetargu. Gdy pełnomocnictwo udzielane jest innej spółce, zazwyczaj upoważnia ona do wykonywania czynności osoby fizyczne.
Jak wynika z art. 87 kodeksu postępowania cywilnego pełnomocnikiem może być nie tylko adwokat czy radca prawny, ale także osoba pozostająca z przedsiębiorcą w stałym stosunku zlecenia, jeśli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia. Dodatkowo pełnomocnikiem osoby prawnej (a więc spółki) lub przedsiębiorcy może być również pracownik.
Dwa rodzaje
Z art. 14 ustawy z 29 stycznia 2004 r. prawo zamówień publicznych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.; dalej pzp) wynika, że do czynności podejmowanych przez wykonawców w postępowaniu o udzielenie zamówienia stosuje się przepisy kodeksu cywilnego (oczywiście jeśli przepisy prawa zamówień publicznych nie stanowią inaczej). A to oznacza, że do udzielenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta