Pozew grupowy do reformy
Prawo cywilne | Wiele państw europejskich wprowadziło procedurę zbiorowego dochodzenia roszczeń. Zrobiła to także Polska, ale nadal jest u nas w powijakach
Choć ojczyzną pozwów zbiorowych są Stany Zjednoczone, coraz szerzej stosowane są już w Europie: Finlandia i Grecja wprowadziły je w 2007 r., Dania w 2008 r., Włochy w 2009 r., a Polska w 2010 r.
Krajowe procedury są bardzo zróżnicowane. W Hiszpanii np. grupa wnosząca powództwo musi udowodnić, że wszyscy potencjalnie zainteresowani zostali powiadomieni o zamiarze wniesienia pozwu, co nie wyklucza dołączenia do sprawy na etapie sądowym. We Włoszech można się dołączyć do sprawy aż do wydania wyroku przez sąd apelacyjny. W Danii, jeśli indywidualne roszczenia nie przekraczają 2000 koron, powództwo może wnieść tylko rzecznik konsumentów. W większości krajów honoraria prawników ustalane są poprzez negocjacje, ale np. w Niemczech i Austrii obowiązują ustalone ustawowo tabele kosztów.
Inaczej niż w Polsce
Unia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta