Co może zrobić emeryt, aby dostać więcej pieniędzy
Ci, którzy pracowali po przyznaniu świadczenia, mogą liczyć na to, że zostanie ono jeszcze raz ustalone
Osoby, które przeszły na emeryturę, mogą ubiegać się o jej podwyższenie. Możliwości i sposoby przeliczenia świadczenia zależą przede wszystkim od tego, w jaki sposób ZUS je obliczył. A mógł to zrobić na starych zasadach (uwzględniając staż i zarobki z wybranych lat) lub w tzw. kapitałowy sposób, a więc ze składek i kapitału początkowego zgromadzonych na indywidualnym koncie ubezpieczonego.
Przypomnijmy: ZUS oblicza emeryturę na tzw. dotychczasowych zasadach dla osób urodzonych przed 1949 r. oraz tych spośród urodzonych w latach 1949 – 1968, którzy spełnili warunki do uzyskania wcześniejszej emerytury. Dla pozostałych przewidziana jest nowa emerytura. Ta ostatnia może być obliczona również urodzonym przed 1949 r., którzy pracowali po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), o ile jest korzystniejsza od starego sposobu wyliczenia świadczenia.
Zarobki i wskaźniki
Emerytura obliczana na dotychczasowych zasadach składa się z trzech części:
■ 24 proc. kwoty bazowej (tzw. część socjalna świadczenia),
■ po 1,3 proc. podstawy wymiaru za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta