Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

02 listopada 1996 | Raporty | ET

Informacje

Kończy się czwarta kadencja rządów brytyjskich konserwatystów. Premier John Major powinien niebawem ogłosić ostateczny termin następnych wyborów powszechnych. Muszą się one odbyć najpoźniej w maju przyszłego roku. Zakończony właśnie w Wielkiej Brytanii sezon ostatnich, przed przyszłoroczną elekcją, dorocznych zjazdów partyjnych nie rozjaśnił politycznego obrazu.

Tradycyjną "równowagę" pomiędzy rządzącymi torysami a dwoma głównymi partiami znajdującymi się w opozycji - Partią Pracy i Partią Liberalnych Demokratów - zakłóciły z jednej strony nowa Partia Referendum Sir Jamesa Goldsmitha, z drugiej zaś dość znaczny wzrost popularności Szkockiej Partii Narodowej na północy Zjednoczonego Królestwa.

Bracia mniejsi

Te pozornie nie liczące się partie, choć nie mają oczywiście szans zdobyć władzy, przeważą ostatecznie szalę zwycięstwa na stronę torysów lub laburzystów. 19 października w Brighton odbył się zjazd założycielski Partii Referendum. Jej lider francusko-brytyjski miliarder Sir James skupił wokół siebie przedstawicieli zamożnej brytyjskiej klasy średniej i burżuazji, otwarcie demonstrujących swój nacjonalizm. Są jednak wśród nich zarówno przeciwnicy integracji z Europą, jak i umiarkowani federaliści. Choć partia ta nie posiada na razie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 902

Spis treści

Raporty

Zamów abonament