Lek XXI wieku
Kilka czołowych firm farmaceutycznych prowadzi zaawansowane badania nad superaspiryną
Lek XXI wieku
Przypadająca w przyszłym roku setna rocznica wynalezienia leku stulecia, jak nazywana jest aspiryna, może zbiec się z wprowadzeniem na rynek nowej odmiany tego środka. Kilka czołowych na świecie firm farmaceutycznych postawiło sobie za cel opracowanie superaspiryny: równie skutecznej, ale wywołującej mniej niepożądanych działań. Nie ma jeszcze pewności, jaki będzie efekt tych poszukiwań. Sądząc jednak po doniesieniach na ten temat, jest to wyścig po wielkie pieniądze. Wciąż bowiem pojawiają się doniesienia, że specyfik ten może mieć znacznie szersze zastosowanie niż podejrzewali badacze. Wiadomo, że uśmierza ból, działa przeciwzapalenie i przeciwbólowo, ale może też chronić przed zawałami serca i nowotworami.
Aspiryna obrosła w legendę. Podawana jest jako przykład leku prostego, naturalnego (uzyskanego z kory wierzby) , a przy tym o fenomenalnie szerokim zastosowaniu i wyjątkowo tanim. Pod tym względem faktycznie nie ma sobie równych, ale mimo to jako lek antybólowy ostatnio cieszy się u specjalistów mniejszym uznaniem niż paracetamol. Powodem są skutki uboczne, jakie czasami wywołuje kwas acetylosalicylowy, w tym głównie uszkodzenie śluzówki żołądka, dwunastnicy i jelita oraz krwawienia z przewodu pokarmowego. Bez wątpienia są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta