Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rewolucja czy powstanie?

02 listopada 1996 | Plus Minus | KT

Rewolucja czy powstanie?

Omawiana książka jest plonem badań historyków węgierskich, skupionych w Instytucie Historii Rewolucji Węgierskiej 1956 roku. Jest to też najlepsze opracowanie tematu dostępne w języku polskim. Warte zaznaczenia wydaje się również, że pracę równolegle drukuje brytyjskie wydawnictwo Longman. Bezpowrotnie, miejmy nadzieję, minęły już czasy, gdy interesujące pozycje zagranicznych autorów mogliśmy czytać dopiero wiele lat po ich pierwodruku.

Dla czytelnika, nie zaznajomionego bliżej z historią "bratanków", dobrym wprowadzeniem jest rozdział o powojennej sytuacji Węgier. Choć pierwsze wybory, w listopadzie 1945 r. , zdecydowanie wygrała Partia Drobnych Rolników (węgierski PSL) , to dwa lata później kraj był już komunistyczną dyktaturą. Niebawem Węgry stały się krajem o bodaj najbardziej represyjnym systemie rządów wśród państw satelickich. Ocenia się, iż w pierwszej połowie lat 50. śledztwu poddano ponad milion osób, z czego na pół miliona wydano wyroki skazujące (Węgry liczyły wówczas 9, 5 mln mieszkańców) . Przywódca węgierskich komunistów, Matyas Rakosi, nie bez kozery nazywany był...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 902

Spis treści

Raporty

Zamów abonament