Informacje
Informacje
Polacy i Węgrzy
w deportacjach
Attila Szalai
Dokumenty przekazane węgierskiemu rządowi w 1991 roku podczas wizyty Borysa Jelcyna w Budapeszcie mówią o około tysiącu deportowanych Węgrów za udział w powstaniu 1956 roku. Oficjalne ONZ-owskie liczby mówią o 203 tysiącach uchodźców, którzy poprosili o azyl w krajach zachodnich. Na około 2, 5--3 tysiące ludzi szacuje się ofiary Węgierskiego Października wcałym kraju. Prawie 500 skazały na śmierć sądy kapturowe Jánosa Kádára wciągu dwóch lat po stłumieniu walk wolnościowych. Razem niecałe 210 tysięcy. Zabrakło zaś na Węgrzech w tym czasie blisko ćwierć miliona ludzi. Los więc kilku dziesiątek tysięcy obywateli tego kraju jest nawet po czterdziestu latach nieznany.
Péter Iványi jako dyrektor galerii obrazów często i dużo podróżuje. Wiosną tego roku w mieście Szolnok -- aż trudno nie przypisać temu wydarzeniu mistycznego charakteru: przecież 4 listopada 1956 roku tutaj powołał Kádárswój kontrrząd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta