Czasami dobro firmy ważniejsze niż żądanie zwolnionego
Mimo nieprawidłowości przy rozstaniu z pracownikiem nie zawsze jego powrót na dawną posadę jest pewny. Nawet wtedy, gdy będzie się tego domagał. Zamiast etatu musi zadowolić się pieniędzmi
Sądy rozstrzygają wyłącznie o roszczeniach zgłoszonych przez strony, a nie innych, które mogłyby się pojawić w określonych okolicznościach. To ogólna zasada. Wyjątek od niej przewiduje kodeks pracy.
Skutki złej decyzji
W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o jej wypowiadaniu, sąd pracy – stosownie do żądania zwolnionego – orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa już się rozwiązała – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.
Sąd pracy może jednak nie uwzględnić żądania pracownika uznania wymówienia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy, jeżeli ustali, że jest to niemożliwe lub niecelowe. W takim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta