Luki w ewidencji czasu pracy mogą zaszkodzić pracodawcy
Brak dokumentowania godzin wykonywania zadań nie stwarza domniemania, że żądanie pracownika przyznania wynagrodzenia za pracę nadliczbową jest uzasadnione. Ale jeśli podwładny przedstawi dowody, szef nie ma szans w sądzie
Pracodawca ma obowiązek prowadzić ewidencję czasu pracy zatrudnionych pracowników do celów prawidłowego ustalenia należnego im wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Musi też udostępniać tę ewidencję pracownikom, na ich żądanie (art. 149 § 1 kodeksu pracy).
Wyjątek w tym zakresie dotyczy tylko osób objętych systemem zadaniowego czasu pracy, pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej. W stosunku do nich nie ewidencjonuje się godzin pracy.
Szczegółowe zasady prowadzenia ewidencji czasu pracy określa rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.).
Jeśli pracodawca zaniechał prowadzenia ewidencji czasu pracy swoich pracowników, to w razie sporu z pracownikiem o wynagrodzenie może mieć kłopoty z wygraniem procesu. W praktyce dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy zatrudniony występuje z roszczeniami o zapłatę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta