Polskie spotkania Bourdelle'a
Wystawa "Paryż i artyści polscy 1900--1918"
Polskie spotkania Bourdelle'a
Jakie były losy artystów polskich, którzy licznie przybywali do Paryża -- niektórzy pozostawali w nim już do końca życia -- pod koniec XIX i na początku naszego wieku? Do tej pory wiadomo było, że część wystawiała na Salonie Jesiennym i Salonie Niezależnych, że niektórzy, jak Gwozdecki czy Pankiewicz mieli bliskie kontakty z artystami i pisarzami francuskimi (Cezanne, Apollinaire) , że część blisko przyjaźniła się ze sobą. Wystawa "Wokół Bourdelle'a. Paryż i artyści polscy 1900--1918" nie tylko po raz pierwszy prezentuje twórczość wszystkich ważniejszych artystów polskich działających w Paryżu na początku wieku, ale przynosi także wiele nie znanych informacji na ich temat. Wynika z niej m. in. , że artyści polscy, którzy znaleźli się w Paryżu na początku wieku, stanowili dynamiczne, dobrze zorganizowane środowisko, którego rola w stosunku do malarzy francuskich nie była wcale, jak sądzono do tej pory, marginalna.
W jakimś stopniu była to zasługa słynnego rzeźbiarza Emila-Antoine'aBourdelle'a(1861-- 1929) . Do tej pory znane były polskie kontakty Bourdelle'azwiązane z osobą Mickiewcza i trwającą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta