Będzie uchwała w sprawie akcyzy na oleje smarowe
Siedmioosobowy skład NSA odpowie na pytanie prawne, czy polskie przepisy określające zasady opodatkowania akcyzą m.in. produktów energetycznych wykorzystywanych do celów innych niż paliwo silnikowe lub paliwa do ogrzewania są zgodne z regulacjami unijnymi
Tak wynika z postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 kwietnia 2012 r. (I GSK 1017/10).
Spółka od marca do sierpnia 2008 r. składała w urzędzie celnym formularze AKC-U z zadeklarowanym wewnątrzwspólnotowym nabyciem (WNT) olejów silnikowych, klasyfikując je do kodu CN 3403 z zerową stawką podatku akcyzowego.
Organ celny po przeprowadzeniu czynności sprawdzających, kierując się m.in. oświadczeniem producenta, zmienił kwalifikację i uznał, że właściwy jest kod CN 2710 19 81. Podatniczka tej zmiany nie zakwestionowała.
Sytuacja się zmieniła, gdy na początku stycznia 2010 r. fiskus określił zobowiązanie w podatku akcyzowym z tytułu WNT olejów smarowych o kodzie CN 27101981 oraz CN 27101987. W jego ocenie spółka nabyła wewnątrzwspólnotowo oleje smarowe, które jako towary akcyzowe podlegają opodatkowaniu. Obowiązek podatkowy powstał w dniu ich otrzymania.
Błędna kwalifikacja
Podatniczka nie zgodziła się z takim rozstrzygnięciem. W skardze do Wojewódzkiego Sądu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta