Pariasi adwokatury i radców prawnych
Władze samorządu adwokackiego zajęły bezprecedensowe stanowisko wymierzone przeciwko statusowi aplikantów adwokackich – pisze adwokat, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Problem dotyczący statusu aplikantów adwokackich i aplikantów radcowskich po odbyciu trzyletniego szkolenia w ramach aplikacji jest niebagatelny, bowiem dotyczy odpowiednio ok. 6500 aplikantów adwokackich i ponad 10 300 aplikantów radcowskich, którzy nie są dopuszczani przez sądy do występowania w charakterze substytutów adwokatów i radców prawnych.
Impulsem do zabrania głosu w tej sprawie stało się bezprecedensowe stanowisko Naczelnej Rady Adwokackiej z 11 stycznia 2012 r. wymierzone przeciwko statusowi aplikanta adwokackiego.
Moja polemika z tym stanowiskiem jest jednocześnie polemiką z wykładnią dotyczącą statusu aplikanta radcy prawnego po uzyskaniu zaświadczenia o ukończeniu aplikacji.
Według obowiązujących przepisów aplikantowi, który odbył aplikacje adwokacką i radcowską, właściwa rada okręgowa wydaje zaświadczenie o ukończeniu stosownej aplikacji (art. 76 ust. 2 ustawy z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta