Warianty Julii, warianty Ukrainy
Pozytywny plan minimum w sprawie Tymoszenko to przeniesienie jej do kijowskiego więzienia, zgoda władz na jej normalne kontakty ze światem i kuracja pod okiem zagranicznych lekarzy – pisze europoseł
Julia Tymoszenko mówi, że jesienne wybory parlamentarne na Ukrainie znowu będą, jak to często nad Dnieprem, także geopolityczne. Skołatani kryzysem, biedą i ciągłą polityczną awanturą Ukraińcy nie tylko wybiorą nową Radę Najwyższą, ale i zapadnie decyzja, czy iść ku UE, czy w kierunku Rosji. Jednocześnie historia tak sprawiła, że i losy byłej premier nie będą po prostu dziejami jednej osoby, ale zapewne zdeterminują losy ukraińskiej państwowości.
Powrót do kuczmizmu
Paradoks polega na tym, że to same władze, wsadzając byłą premier do więzienia, skonstruowały sobie bombę polityczną, którą coraz trudniej rozbroić. Niektórzy mówią, że miało być jak w Rosji z Chodorkowskim: Zachód miał pokrzyczeć i dać spokój. Dzisiaj już widać, że będzie inaczej. Czy tego prezydent Janukowycz chce czy nie, sprawy Julii Tymoszenko nie da się już zbagatelizować, z jej cienia już tym bardziej wyzwolić się nie da.
W ciągu ostatniego tygodnia nasi sojusznicy z UE podejmowali kluczowe decyzje w sprawie Ukrainy, nie pytając Polski o opinię
Jeśli Julia Tymoszenko pozostanie w charkowskim więzieniu, głównym problemem nie będzie to, że nie przyjadą na mecze Euro 2012 komisarze z Brukseli i pani Merkel.
Wytworzone napięcie przełoży się na stosunek do dwóch kluczowych spraw: do jesiennych wyborów i do podpisania umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta