Pobyt w hospicjum i w sanatorium to nie to samo co w szpitalu
Zasiłek chorobowy przysługuje w niższej wysokości, gdy pracownik przebywał na oddziale w szpitalu. Nie jest nim jednak każda placówka świadcząca usługi lecznicze
Hospicjum to nie szpital, choć zapewnia całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską nieuleczalnie chorym, którym lekarze nie dają szans na wyzdrowienie ani na znaczne przedłużenie życia.
Trafiają tam też osoby ubezpieczone w ZUS jako pracownicy, zleceniobiorcy lub prowadzący pozarolniczą działalność. Jeśli na czas pobytu otrzymają zwolnienie lekarskie na druku ZUS ZLA, przysługuje im prawo do zasiłku chorobowego.
- Pracownik (42 lata) 3 stycznia br. miał wypadek komunikacyjny. Jego żona dostarczyła nam zwolnienia lekarskie wystawione przez szpital na okres od 3 stycznia do 8 marca br. Zwolnienia te obejmują 60 dni pobytu w szpitalu i 6 dni zwolnienia poszpitalnego. Kolejne zwolnienie na okres od 9 marca do 7 kwietnia br. zostało wystawione przez hospicjum. W jakiej wysokości należy wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy? – pyta czytelnik.
Wypłata zasiłku chorobowego ma na celu zapewnienie ubezpieczonemu środków do życia w okresie utraty wynagrodzenia za pracę z powodu niezdolności do wykonywania obowiązków.
Świadczenie to przysługuje nie tylko za czas choroby, ale również niezdolności do pracy z powodu:
1) odosobnienia w związku z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta