Zdrowotna niedyspozycja pozbawia rekompensaty za brak etatu
Obok przywrócenia do pracy bezprawnie zwolniony może dochodzić wynagrodzenia za czas pozostawania bez zajęcia. Nie dostanie go jednak, jeśli był wtedy chory. A to dlatego, że zasiłek i pensja wzajemnie się wykluczają
Decyzja o zakończeniu współpracy musi spełniać określone wymogi. O ile przy rozwiązaniu za wypowiedzeniem umów terminowych w grę wchodzą jedynie kwestie formalne, o tyle przy kontraktach bezterminowych dochodzi jeszcze zasadność rozstania.
To samo dotyczy rozwiązania bez wymówienia angażu każdego rodzaju. Pracownik, który nie zgadza się z decyzją szefa, może podważać zarówno procedurę, jak i przyczynę zwolnienia. Występuje wtedy z roszczeniem o przywrócenie do pracy lub odszkodowanie (art. 45 § 1 i art. 56 § 1 kodeksu pracy).
Za brak pensji
Bezprawnie zwolnionemu przysługuje także wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, które jest rekompensatą za utracone pobory (art. 47 i art. 57 § 1 i 2 k.p.). Przy rozstaniu za wypowiedzeniem jego dolna granica nie jest określona. Górna zaś odpowiada pensji za dwa miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił trzy miesiące, w grę wchodzą dochody za miesiąc. Z kolei przy rozwiązaniu bez wypowiedzenia należy się gotówka nie mniej niż za miesiąc i nie więcej niż za trzy miesiące.
O tym, jaka ostatecznie będzie to kwota, decyduje sąd. Od tej zasady są wyjątki, które odnoszą się do pracowników w wieku przedemerytalnym, w ciąży, korzystających z urlopu macierzyńskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta