Dostęp do informacji i dokumentów spółki kapitałowej
Są mechanizmy, które mają zapewnić równe prawa wspólników i akcjonariuszy niezależnie od posiadanych przez nich udziałów i akcji
Spółki kapitałowe, tj. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) i spółka akcyjna (SA), jako osoby prawne działają poprzez swoje organy.
Odmiennie od zasad obowiązujących w spółkach osobowych samo posiadanie statusu wspólnika sp. z o.o. czy akcjonariusza SA, nie uprawnia do reprezentowania spółki i prowadzenia jej spraw, a w związku z tym nie daje automatycznej możliwości uczestnictwa w bieżących sprawach spółki i dostępu do wszelkich danych dokumentów oraz dokumentów spółki.
Zakres uprawnienia
Zgodnie z art. 212 kodeksu spółek handlowych (dalej: ksh), prawo kontroli służy każdemu wspólnikowi sp. z o.o., a zatem również wspólnikowi mniejszościowemu. Jest to uprawnienie indywidualne, które przysługuje wspólnikowi z mocy prawa (nie jest więc konieczne wyraźne jego zastrzeżenie w umowie spółki) i może być realizowane w zasadzie w każdym czasie.
Uwaga! Wspólnik mniejszościowy może wykonywać prawo kontroli osobiście lub wraz z upoważnioną przez siebie osobą.
Na prawo kontroli składają się trzy uprawnienia:
- prawo przeglądania ksiąg i dokumentów spółki,
- sporządzenia bilansu dla swego użytku lub
- żądanie wyjaśnień od zarządu.
Prawo kontroli daje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta