Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak można zmienić prokurenta

23 maja 2012 | Prawo i praktyka | Jakub Woźniak

Ustawodawca przyznał mocodawcy prawo do odwołania prokury w każdym momencie

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, udzielanego osobie fizycznej posiadającej pełną zdolność do czynności prawnych przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, m.in. przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Prokura upoważnia do dokonywania wszelkich czynności sądowych oraz pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, z wyjątkiem zbywania bądź obciążania przedsiębiorstwa i nieruchomości, do dokonania których niezbędne jest pełnomocnictwo szczególne.

Więź oparta na zaufaniu

Z uwagi na tak szeroki zakres pełnomocnictwa przyznawanego prokurentowi pomiędzy mocodawcą (spółką) a prokurentem tworzy się szczególnego rodzaju więź oparta na zaufaniu, w wyniku której prokurent prowadzi na równi z członkami zarządu sprawy spółki. Jednocześnie pozycja prokurenta w porównaniu z członkami zarządu spółki jest w pewien sposób...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9239

Wydanie: 9239

Spis treści

Kariera i Biznes

Zamów abonament