Czego można się dowiedzieć od władz firmy
Inaczej przedstawia się sytuacja w spółce akcyjnej, gdzie ze względu na – co do zasady „anonimowy" – jej charakter ustawodawca przyznał akcjonariuszom jedynie prawo do informacji
Zapewnienie w odpowiednim zakresie dostępu do informacji o spółce jest szczególnie istotne dla akcjonariuszy mniejszościowych (akcjonariusze większościowi podejmując uchwały, decydują na walnym zgromadzeniu o najistotniejszych sprawach dla spółki, poza tym poprzez wywierany wpływ na zarząd i radę nadzorczą mają zazwyczaj możliwość uzyskania szeregu informacji na temat spółki nieformalnymi metodami).
Prawo do wiedzy
Określone w art. 428 ksh prawo akcjonariusza do informacji ma charakter węższy od prawa do kontroli spółki, ogranicza się ono bowiem jedynie do uzyskania wiedzy o różnych aspektach działalności spółki. Co istotne, uprawnienie to przysługuje akcjonariuszowi niezależnie od liczby akcji, którą posiada. Prawo to nie może być ograniczone, np. poprzez niekorzystne dla akcjonariuszy mniejszościowych ukształtowanie postanowień statutu. Zobowiązanym do udzielenia informacji akcjonariuszowi mniejszościowemu będzie zarząd spółki.
W przeciwieństwie do wspólnika mniejszościowego sp. z o.o. akcjonariusz mniejszościowy nie ma co do zasady prawa do przeglądania ksiąg czy dokumentów spółki, chyba że wynika to z przepisów szczególnych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta