Trwa walka o jedność Unii
Nie można dopuścić do uczynienia z negocjacji budżetowych na lata 2014 – 2020 spektaklu politycznego, który pogłębi podziały w Europie – pisze posłanka do Parlamentu Europejskiego
Przed Europą lata słabego wzrostu. Potwierdzają to ostatnie prognozy Komisji Europejskiej. Jeżeli chcemy, by wyrzeczeniom związanym z konsolidacją budżetową i pakietami antykryzysowymi towarzyszyło ożywienie gospodarcze, konieczna jest kreatywna, silna i mądra strategia wzrostu dla Europy. Jej ważnym elementem muszą być działania na rzecz zmniejszenia rosnących podziałów rozwojowych w Europie, a kryzys ujawnił wielkie różnice w konkurencyjności gospodarek europejskich. Ich utrzymywanie się będzie wpływać negatywnie na szanse rozwoju całej gospodarki europejskiej.
Trudny powrót do normalności
Pakiety antykryzysowe doprowadziły do spadku, często drastycznego, poziomu płac w gospodarkach o niskiej konkurencyjności, przekładającego się na osłabienie popytu gospodarstw domowych, ich skłonność do konsumpcji, a także do oszczędzania. Spadek płac oznacza także krótkookresową poprawę konkurencyjności, zmniejszając skłonność do reform strukturalnych.
W Europie mamy grupę gospodarek o wysokiej konkurencyjności, które cechują wysokie nadwyżki bilansu handlowego (Niemcy, Holandia, Szwecja). Mamy też gospodarki słabo konkurencyjne o sporych i utrzymujących się deficytach handlowych (Grecja, Portugalia, Hiszpania). Mamy też gospodarki takie jak Polska, ciągle...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta