Czy Unia ucieknie do przodu
Szczyt szefów państw i rządów UE powinien dać jasny sygnał, że Unia podejmie działania, aby pomóc Grecji w procesie odbudowy gospodarczej – twierdzi europoseł PO
Duże nadzieje pokładane są w nieformalnym szczycie Rady Europejskiej, który dotyczyć ma paktu na rzecz wzrostu dla Europy. Czy nowo wybrany prezydent Francji Francois Hollande – mesjasz prowzrostowej polityki podczas swojej kampanii wyborczej – rzeczywiście będzie w stanie zmienić recepty na kryzys w Unii? W krótkoterminowej perspektywie to przecież wybory w Grecji ważą bardziej na sytuacji w strefie euro niż zmiana w Pałacu Elizejskim.
Pomimo retoryki, która zdawała się zapowiadać starcie czołowe na linii Berlin – Paryż, duet „Merkollande" (czyli kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande) będzie musiał odnaleźć równowagę dla dobra rozstrzygnięć europejskich. Dobrym sygnałem jest fakt, że już w dzień swojego zaprzysiężenia na prezydenta Francois Hollande wybrał się z wizytą do Berlina.
Wiele z zapowiadanych linii konfliktu, w szczególności w kwestii paktu fiskalnego, prawdopodobnie zniknie z pola widzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta