W stronę długotrwałej ochrony
Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego dotyczące zabezpieczenia i egzekucji praw własności intelektualnej należy ocenić pozytywnie – piszą adwokat i aplikant radcowski
W sprawach z zakresu własności intelektualnej niezmiernie ważne jest zapewnienie wykonalności uprawnień wyłącznych podmiotów, którym te prawa przysługują. W egzekucji świadczeń niepieniężnych sposób egzekucji zdeterminowany jest treścią świadczenia i pozostaje poza sferą swobodnego wyboru wierzyciela. A ponieważ dłużnika nie można zmusić do zrealizowania określonych zachowań, sposobem na ich wymuszenie jest zastosowanie środków przymusu, np. w postaci grzywien.
Tymczasem przewidziane w dotychczas obowiązujących przepisach progi kwotowe możliwych do nałożenia grzywien w żadnej mierze nie przystawały do dzisiejszych warunków ekonomicznych. Nie mogły zapewniać skutecznego prowadzenia egzekucji i odbiegały istotnie od tych przewidzianych w porównywalnych systemach prawnych.
W praktyce dłużnicy bardzo często nie wykonywali zapadłych przeciwko nim orzeczeń sądu, jako że wysokość grzywny,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta