Świat potrzebuje dziennikarzy
James V. Grimaldi, zdobywca Nagrody Pulitzera w 2006 roku
40 lat temu, 17 czerwca 1972 roku, rozpoczęła się słynna afera Watergate. Pan przez 12 lat był dziennikarzem śledczym „Washington Post", pisma, które ujawniło ten skandal. Jak od tamtych czasów zmieniło się dziennikarstwo?
James V. Grimaldi: Bardzo wiele zmieniły Internet i nowe technologie. Dostęp do dokumentów i ludzi jest dziś o wiele łatwiejszy. Dziennikarzom dziś jest łatwiej gromadzić dane i je analizować. Nie trzeba trzymać stert dokumentów i zapisków porozrzucanych po całym biurze i spędzać całych dni na przeszukiwaniu ich i dopasowywaniu poszczególnych faktów do siebie. Obecnie wszystko widać prawie jak na dłoni. Do tego dochodzą nowe sposoby komunikacji i większe upublicznienie informacji – nawet nie tyle dokumentów, ile prostych informacji o każdym z nas, czego najlepszym przykładem są portale społecznościowe. Trudno sobie nawet wyobrazić, jak skomplikowane było kiedyś prowadzenie dziennikarskich śledztw.
Czy dzisiaj każdy może zajmować się tym, co kiedyś robili tylko najlepsi z najlepszych? Każdy bloger może być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta