Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szara jesień gospodarki

21 lipca 2012 | Ekonomia | Aleksandra Fandrejewska Aleksandra Fandrejewska
Chociaż firmy spodziewają się spowolnienia,  to jednak sytuacja w branżach jest bardzo różna. Część branż już teraz jest w gorszej kondycji niż rok temu, jak motoryzacja, farmacja czy przemysł odzieżowy i meblarski. Inne, choć będą miały niższy wzrost niż w 2011 r., wciąż nieźle sobie radzą: to producenci maszyn i urządzeń, branża chemiczna, spożywcza i elektryczna.
źródło: Rzeczpospolita
Chociaż firmy spodziewają się spowolnienia, to jednak sytuacja w branżach jest bardzo różna. Część branż już teraz jest w gorszej kondycji niż rok temu, jak motoryzacja, farmacja czy przemysł odzieżowy i meblarski. Inne, choć będą miały niższy wzrost niż w 2011 r., wciąż nieźle sobie radzą: to producenci maszyn i urządzeń, branża chemiczna, spożywcza i elektryczna.

Polski PKB będzie hamował. Część ekonomistów uważa, że czeka nas nawet recesja, a to oznacza mniejsze zarobki i duży wzrost bezrobocia

Ekonomiści zgodnie prognozują, że spowolnienie trwać będzie przynajmniej do późnej wiosny 2013 roku. Różni ich jedynie ocena tempa, w jakim będzie hamowała gospodarka.

Najbardziej ostrożni uważają, że wzrost spowolni do ok. 2 proc. pod koniec roku. Inni wieszczą nawet recesję. Tych jest znacznie mniej. W pierwszym przypadku możemy się spodziewać, że płace nie będą nadal rosły, w drugim – że kolejnych 150–200 tys. osób straci pracę.

– Mamy za sobą siedem biblijnych tłustych lat, teraz czekają nas lata chude. A jesień to czas, by się przygotować do zmian na gorsze – zauważa Krzysztof Rybiński, były wiceprezes NBP, rektor warszawskiej Uczelni Vistula. Spodziewa się on recesji w Polsce w przyszłym roku.

– Jesień będzie trudna, ale wciąż nie wiemy jak bardzo – przyznaje prof. Witold Orłowski, główny ekonomista PwC w Polsce i członek Rady Gospodarczej przy Premierze. – Najprawdopodobniej w Unii mamy już recesję, tylko o tym nie wiemy, bo nie ma pełnych danych za II kwartał. A ponieważ największe zagrożenia dla naszej gospodarki wynikają z tego, co dzieje się u naszych największych zagranicznych kontrahentów, czyli w UE, możemy co najwyżej mówić o możliwych scenariuszach, a nie prognozach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9289

Wydanie: 9289

Zamów abonament