Pobyt malucha w klinice matka przeczeka w domu lub w pracy
Gdy dziecko zachoruje podczas dodatkowego urlopu macierzyńskiego, rodzicielka nie może go przerwać na czas hospitalizacji potomka. Inaczej niż przy podstawowej pauzie macierzyńskiej
Art. 181 kodeksu pracy dopuścił przerwanie podstawowego urlopu macierzyńskiego, gdy dziecko choruje. Taka możliwość zaistnieje wtedy, gdy kobieta, która powiła potomka wymagającego hospitalizacji, wykorzystała po porodzie osiem tygodni pauzy macierzyńskiej. Te przesłanki muszą zachodzić łącznie.
Przykład
Pani Anastazja po urodzeniu syna wykorzystała sześć tygodni urlopu macierzyńskiego. Okazało się, że dziecko wymaga miesięcznego leczenia szpitalnego. Pani Anastazja zdecydowała się więc przerwać pauzę macierzyńską na czas hospitalizacji syna. Złożyła pracodawcy stosowny pisemny wniosek i załączyła do niego odpowiednie zaświadczenie lekarskie. Wniosek pani Anastazji nie może być jednak uznany, gdyż nie przebywała na urlopie macierzyńskim przez osiem tygodni po porodzie.
Pismo od zainteresowanej
Przerwa ta następuje wyłącznie na wniosek podwładnej, a jego obligatoryjnym załącznikiem jest zaświadczenie lekarskie potwierdzające okres pobytu dziecka w szpitalu >patrz wzór...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta