Fajerwerki na Pacyfiku
Vanuatu | Najmocniejszy napój z korzeni kavy przyrządza się na wyspie Tanna, u stóp wulkanu Yasur. Ekstrakt przeżuty przez dzieci wprawia w euforię, a potem łagodnie usypia
Kiedy niemal 250 lat temu James Cook żeglował po południowym Pacyfiku w poszukiwaniu tajemniczego „kontynentu południowego", na wodach znajdujących się już poza mapami ówczesnego świata, jego ekspedycja trafiła na nieznany archipelag. Odkrywając kolejne wyspy zamieszkane przez ludność odzianą w spódniczki z trawy James Cook przemierzał Vanuatu z północy na południe. Gdy zbadał już większość z nich i właśnie zakończył nanosić na mapy wyspę Erromango, wzrok załogi przykuł wielki pożar, który dostrzeżono daleko na południu. Łuna, która pojawiła się w nocy na horyzoncie, była widoczna z odległości ponad 50 mil morskich, czyli ok. 90 km.
Jak się wkrótce okazało, nie była ona oznaką ani wielkiego pożaru lasu, ani wojny domowej, co początkowo zapisał w dzienniku pokładowym Cook. Uczestnicy ekspedycji byli świadkami jednej z największych w historii erupcji wulkanu Yasur.
Wyprawa do wnętrza Ziemi
Odkąd Cook po raz pierwszy dotarł na Vanuatu, minęło już prawie ćwierć tysiąclecia, a erupcja wulkanu na wyspie Tanna wciąż trwa. Co kilka minut Yasur wyrzuca z siebie pióropusze lawy na wysokość kilkudziesięciu, a czasem i kilkuset metrów. Jednak – z korzyścią dla turystów i portfeli mieszkańców wyspy, którzy na turystyce #zarabiają – już od kilkudziesięciu lat erupcja przebiega w sposób przewidywalny. Co więcej, jest ona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta