Po co w firmie prokurent
Ustanowienie prokury pomaga odciążyć osoby zarządzające firmą od wielu czynności związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa i pozwala na skupienie się na jego rozwoju
Prokura jest to pełnomocnictwo, którego udziela przedsiębiorca podlegający wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego. Prokura obejmuje umocowanie do czynności zarówno przed sądem, jak i pozasądowych, które wiążą się z prowadzeniem przedsiębiorstwa.
Jakie różnice
Prokura różni się tym od pełnomocnictwa, że obejmuje (z wyjątkami wskazanymi w przepisach) ogół spraw sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, natomiast zakres pełnomocnictwa jest określony w dokumencie, który je ustanawia.
Zakres prokury jest znacznie szerszy od zakresu pełnomocnictwa ogólnego, które obejmuje wyłącznie czynności zwykłego zarządu. Umocowanie prokurenta obejmuje zarówno czynności zwykłego zarządu, jak i przekraczające ten zarząd, z tym zastrzeżeniem, że są to czynności związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa mocodawcy.
Prokurent jako pełnomocnik składa własne oświadczenie woli, ale działa w imieniu i z bezpośrednim skutkiem prawnym dla mocodawcy, co oznacza, że jego czynności wywołują skutki prawne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta