Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy potrzebna jest zgoda na korzystanie z firmowego budynku

20 sierpnia 2012 | Prawo i praktyka

Zanim rozpocznie się działalność gospodarczą w nowo wybudowanym obiekcie, trzeba wcześniej uzyskać pozwolenie na jego użytkowanie. Przedsiębiorca, który postąpi inaczej, zapłaci wysoką karę

Prawo budowane przewiduje, że pozwolenie na użytkowanie jest niezbędne, gdy dany obiekt zalicza się do kategorii: V, IX-XVIII, XX, XXII, XXIV, XXVII-XXX, a jego budowa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę patrz ramka. Jest ono także niezbędne, gdy przystąpiło się do korzystania z budynku (innego obiektu) przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych.

O pozwolenie trzeba się także starać, gdy w trakcie budowy zostały dokonane istotne odstępstwa od projektu budowlanego. Jest ono wymagane także,  gdy w trakcie budowy powiatowy inspektor miał zastrzeżenia i nałożył obowiązek jego uzyskania.

Jakie formalności

Pozwolenie na użytkowanie wydaje powiatowy nadzór budowlany (rzadziej wojewódzki nadzór). Zanim jednak to zrobi, przeprowadza się postępowanie administracyjne. Jedyną stroną w tym postępowaniu jest inwestor. Jak długo się na nie czeka? Prawo budowlane na ten temat milczy. Oznacza to, że stosuje się kodeks postępowania administracyjnego. Przewiduje on, że na wydanie decyzji nie powinno się czekać dłużej niż dwa miesiące. W praktyce bywa z tym różnie.

Zanim jednak przedsiębiorca wystąpi z wnioskiem do nadzoru o jego wydanie, musi zwrócić się o zajęcie stanowiska do m.in.: Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowej Inspekcji Pracy, Państwowej Straży Pożarnej. O tym jednak czyje stanowisko jest potrzebne w danym konkretnym wypadku,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9313

Wydanie: 9313

Spis treści
Zamów abonament