Pracodawca dolicza catering do pensji i pobiera podatek
Jeśli firma funduje pracownikowi posiłki, to co do zasady jest to jego przychód. Zakład pracy zwykle od takich świadczeń musi odprowadzać VAT. Od tych reguł są jednak wyjątki
Coraz popularniejsze staje się motywowanie pracowników do lepszej pracy i lojalności wobec firmy, poprzez finansowanie lub dofinansowanie różnego rodzaju świadczeń na ich rzecz. Jednym z takich świadczeń są posiłki dowożone przez firmy cateringowe do zakładu pracy. Zdarza się też, że zewnętrzna firma cateringowa obsługuje stołówkę, w której żywią się pracownicy. Czy jednak takie świadczenia nie są dla pracownika opodatkowanym przychodem?
Posiłki profilaktyczne
Co do zasady pracodawca nie ma obowiązku finansowania, częściowego lub w całości, posiłków pracownikom. Wyjątkiem są tzw. posiłki profilaktyczne. Obowiązek zapewnienia ich pracownikom wynika wprost z przepisów prawa pracy. Wskazują one, że pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia odpowiednich posiłków pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych.
Wydanie tych posiłków pracownikom nie będzie rodzić przychodu pracowników podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przepisy ustawy o PIT wskazują bowiem wprost, że jeśli obowiązek zapewnienia pracownikowi określonego świadczenia wynika z odrębnych przepisów, to świadczenia rzeczowe i ich ekwiwalenty są wolne od podatku.
Dobrowolny poczęstunek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta