Od kiedy zaczyna się stałe zatrudnienie
Trzecia umowa o pracę na czas określony jest traktowana jako bezterminowa, jeśli wszystkie trzy kontrakty strony zawarły po 1 maja 2004 r.
- Pracuję na kolejną umowę okresową. Pierwszą podpisałem od 3 września 2003 r. do 31 sierpnia 2004 r., drugą od początku września tego samego roku do końca sierpnia 2007 r., a trzecią od początku września 2007 r. do końca sierpnia 2012 r. Czy trzecia umowa okresowa nie powinna być już bezterminowa? Jak ustala się ten limit angaży okresowych? – pyta czytelnik.
Dla czytelnika dopiero umowa okresowa zawarta bezpośrednio po obecnej będzie tą, która automatycznie przekształci się w bezterminową. Choć z art. 251 k.p. wynika, że już ta aktualnie trwająca powinna być na czas nieokreślony, ważny jest także pewien historyczny szczegół. Polegał on na zawieszeniu działania tego przepisu, co istotnie zmieniło sytuację czytelnika.
Po co ta regulacja
Art. 251 k.p. został wprowadzony do kodeksu pracy (art. 1 pkt 28 ustawy z 2 lutego 1996 r. o zmianie ustawy - kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw, DzU nr 24, poz. 110 ze zm.) po to, aby ograniczyć liczbę dopuszczalnych umów na czas określony maksymalnie do dwóch. Zaczął obowiązywać 2 czerwca 1996 r. Zgodnie z tą regulacją zawarcie trzeciej kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z nawiązaniem stosunku pracy na czas nieokreślony. Pod warunkiem jednak, że przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta