Prawo podatkowe jest autonomiczne względem bilansowego
Stosowane przez podatnika zasady rachunkowości nie mają wpływu na ocenę, czy i w jaki sposób należy ujmować koszty uzyskania przychodu na gruncie CIT
Tak orzekł NSA w wyroku z 20 lipca 2012 r. (II FSK 2406/11).
Spółka stosuje Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (tzw. MSSF, dawniej MSR). Zgodnie z nimi, dokonuje ona odpisów amortyzacyjnych dla potrzeb rachunkowych od wydatków poniesionych na przeprowadzone remonty (tzw. remonty komponentowe).
Równocześnie, spółka traktuje te wydatki jako jednorazowy koszt podatkowy. Wobec zaistniałych rozbieżności między podejściem bilansowym a podatkowym, spółka zwróciła się do ministra finansów z pytaniem, w jaki sposób powinna kwalifikować koszty takich remontów na gruncie ustawy o CIT.
Organ stwierdził, że uznanie danych wydatków za koszt uzyskania przychodu na gruncie CIT jest uzależnione od tego, czy zostały one uznane przez spółkę za koszt rachunkowy. W rezultacie, nakazał spółce ujmować wydatki remontowe dla CIT w czasie, proporcjonalnie do odpisów amortyzacyjnych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta