Mogą prawie wszystko
To, jak długo potrwa kryzys, i w jakiej kondycji wyjdą z niego poszczególne kraje, zależy w dużej mierze od prezesów banków centralnych
Chodzi o ich decyzje dotyczące polityki walutowej, zmian stóp procentowych, zaostrzenia czy też poluzowania na rynku pieniądza. Przy podejmowaniu kluczowych decyzji to oni mają ostatnie słowo, od którego zazwyczaj zależą finanse nie tylko państwa, lecz tak-że rodzin.
Dlatego właśnie z takim napięciem wyczekiwano w piątek godziny 16 czasu polskiego, kiedy to w Jackson Hole w stanie Wyoming wystąpił prezes Fed Ben Bernanke (na zdjęciu pierwszy z lewej).
Okazało się jednak, że zapowiedzi konkretnych i natychmiastowych kroków nie było. Bernanke wprawdzie nie ukrywał, że niepokoi go wysokie bezrobocie, jednak na naprawdę kluczowe wystąpienie trzeba poczekać na posiedzenie Fed 12–13 września.
Na razie i Wall Street, i pozostałe giełdy są raczej rozczarowane. Mimo że Bernanke zapowiedział, że pomoże gospodarce.
Po powrocie z Jackson Hole trudne decyzje także przed prezesem NBP Markiem Belką (na zdjęciu pierwszy z prawej). We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, której przewodniczy Belka. Po ostatnich danych o słabnącej polskiej gospodarce ekonomiści oczekują cięcia stóp procentowych, choć jeszcze nie na wrześniowym spotkaniu RPP....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta