Kiedy beton nie szkodzi krajobrazowi
Jakie zasługi ma Brytyjczyk David Chipperfield, że to jemu przypadł zaszczyt otwarcia tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji, w którym uczestniczy 55 krajów?
Wymienia się go jednym tchem obok takich architektonicznych gwiazd, jak: Zaha Hadid, Frank Gehry, Daniel Liebeskind, choć bardzo się od nich różni. Jego ascetyczny styl nie ma nic wspólnego z ekstrawagancją. Aż trudno uwierzyć, że na początku kariery praktykował u Normana Fostera.
David Chipperfield, jak pisał o nim „The Guardian", nie projektuje budynków pochylonych pod dzikimi kątami ani z akrobacjami grawitacji. Nie upodabnia ich do owoców, warzyw czy sprzętów domowych. Nie twierdzi, że jego prace wyrażają ból historii lub futurystyczny dynamizm, ani że uratują świat przez zrównoważony rozwój. Krótko mówiąc – brakuje mu tego całego sztafażu, którym chętnie posługują się architekci celebryci.
On w mediach pojawia się rzadko, nie lubi mówić o sobie. A mimo to 58-letni dziś twórca jest zwycięzcą ponad 50 konkursów i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta