Spółka musi pobrać zaliczkę od dywidendy zapłaconej przez kompensatę
Jeżeli spółka potrąci wierzytelności wspólników wynikające z niewypłaconych im udziałów w zysku ze swoimi wierzytelnościami z tytułu dopłat, to dojdzie do spłaty tych zobowiązań
- Wspólnicy spółki z o.o. (osoby fizyczne) mają wobec niej roszczenie o wypłatę części dywidendy za poprzednie lata. Z kolei w lipcu br. zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę, którą nałożono na wspólników obowiązek dopłat w celu podwyższenia kapitału zakładowego.
Jednocześnie podjęto uchwałę o potrąceniu wzajemnych należności spółki i wspólników. Tym samym wspólnicy są zobowiązani do niższych dopłat, tzn. w wysokości pomniejszonej o należne im kwoty z tytułu niewypłaconej wcześniej dywidendy. Jakie skutki ma dla spółki taka kompensata należności? Czy spółka powinna – jako płatnik – pobrać zaliczki na podatek? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 177 § 1 kodeksu spółek handlowych umowa spółki może zobowiązywać wspólników do dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału. Dopłaty są zatem wynikającymi z umowy spółki i zarządzonymi przez zgromadzenie wspólników lub zarząd dodatkowymi wpłatami wspólników na rzecz spółki.
Formy przysporzenia majątkowego
Artykuł 9 ust. 1 ustawy o PIT mówi, że opodatkowaniu podatkiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta