O czym pamiętać, zawierając umowę
Przy kupnie nieruchomości warto sprawdzić, czy należy ona do wspólnego majątku małżonków. Obie strony kontraktu powinny też zabezpieczyć ewentualne roszczenia
Umowę sprzedaży prawa własności mieszkania lub domu albo własnościowego prawa do lokalu spółdzielczego należy zawrzeć w formie aktu notarialnego. Umowa przenosząca własność nieruchomości nie może być też zawarta pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu (art. 157–158 k.c.).
Klauzula egzekucyjna
W finalnej umowie sprzedaży (ale także w przedwstępnej umowie zawartej w formie aktu notarialnego) można umieścić klauzulę opartą na art. 777 kodeksu postępowania cywilnego. Chodzi o to, aby łatwiej było dochodzić roszczeń z tytułu umowy (głównie zapłaty ceny, choć nie tylko). Strona korzystająca z klauzuli egzekucyjnej nie musi dochodzić roszczenia w sądzie, ale może od razu postarać się o klauzule wykonalności i udać się z aktem notarialnym do komornika celem wyegzekwowania przewidzianych w nim uprawnień.
Zgodnie z art. 777 § 1 pkt 4 k.p.c. tytułem egzekucyjnym jest akt notarialny, w którym dłużnik poddaje się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta