Co wybrać: wspólnota czy spółdzielnia
Kupując lokal z drugiej ręki, trzeba brać pod uwagę nie tylko jego lokalizację. Istotny jest również sposób zarządzania budynkiem
Wśród ofert, które pojawiają się na rynku wtórnym, spotykamy dwa rodzaje mieszkań: spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (tzw. mieszkanie spółdzielcze własnościowe) i odrębną własność lokalu (tzw. mieszkanie hipoteczne). Mieszkania hipoteczne mogą pojawiać się także w spółdzielniach mieszkaniowych.
Dopuszczalne obie formy
Różnice pomiędzy tymi dwoma prawami wyjaśnia ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych. Nabywcy odrębnej własności lokalu stają się jednocześnie właścicielami ułamkowej części gruntu, na którym stoi budynek (bądź jego współużytkownikami wieczystymi).
Własnościowe prawo do lokalu nie jest własnością, tylko tzw. ograniczonym prawem rzeczowym. Z prawnego punktu widzenia jest ono słabsze od odrębnej własności. W praktyce jednak różnice nie są znaczne. Własnościowe prawo do lokalu – tak jak własność – jest zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji, co oznacza, że może też być obciążone hipoteką...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta