Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto powinien potwierdzać za zgodność

19 września 2012 | Prawo i praktyka
Joanna Presz-Król radca prawny z Kancelarii Prawnej  Jerzy T. Pieróg
źródło: Rzeczpospolita
Joanna Presz-Król radca prawny z Kancelarii Prawnej Jerzy T. Pieróg

Dobrym rozwiązaniem w przypadku powzięcia wątpliwości, kto powinien poświadczyć dokumenty niepochodzące od wykonawcy, jest udzielenie mu pełnomocnictwa do stwierdzania, że kopia odpowiada oryginałowi

Forma, w jakiej dokumenty powinny być składane przez wykonawców w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego  wydaje się oczywista. Wyraźnie stanowią o tym przepisy rozporządzenia prezesa Rady Ministrów  z 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (DzU nr 226, poz. 1817), zwanego dalej „rozporządzeniem”).

Zgodnie z § 6 ust. 1 rozporządzenia dokumenty są składane w oryginale lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez wykonawcę. W przypadku składania elektronicznych dokumentów powinny być one opatrzone przez wykonawcę bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Sprawa jednak komplikuje się w przypadku dokumentów składanych przez wykonawców wchodzących w skład konsorcjum oraz dokumentów pochodzących od podmiotów, które udostępniły wykonawcy swoje zasoby na podstawie art. 26 ust. 2b ustawy z 29 stycznia 2004 r. (DzU nr 19, poz. 177, zwanej dalej „ustawą pzp”). Dla tych podmiotów przepisy rozporządzenia przewidują szczególne regulacje.

Zgodnie bowiem z ust. 2 par. 6 rozporządzenia „w  przypadku wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia oraz w przypadku podmiotów, o których mowa w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9339

Wydanie: 9339

Spis treści
Zamów abonament