Na co uważać korzystając z usług pośrednika
Szukając mieszkania, zazwyczaj trafiamy na ogłoszenia zamieszczane przez agencje nieruchomości. By obejrzeć wybrane lokum, musimy podpisać umowę
Sprawdźmy, czy agencja nieruchomości rzeczywiście ma uprawnienia do pośrednictwa. W umowie, która obowiązkowo musi być zawarta na piśmie – trzeba podać osobę odpowiedzialną za jej wykonanie. Takie wymogi zawiera ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (DzU. z 2010 r. nr 102, poz. 651 ze zm.).
Wymagana licencja
Osoba odpowiedzialna musi mieć licencję pośrednika (można to sprawdzić w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej www.transport.gov.pl, w zakładce „rejestry, ewidencje i archiwa”, gdzie jest aktualna lista licencjonowanych pośredników), a także ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.
Rola takiej osoby nie powinna się ograniczać do wskazania nam ofert mieszkań lub domów. W umowie najlepiej zastrzec, że do jej obowiązków należy zebranie i zweryfikowanie całej dokumentacji związanej z nieruchomościami, przygotowanie odpowiedniej umowy, umówienie notariusza itp. Pośrednikowi wolno bowiem przeglądać oraz pobierać odpowiednie odpisy, wypisy i zaświadczenia m.in. z ksiąg wieczystych, ewidencji sieci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta