Przywileje z układu zbiorowego nie dla menedżera i reprezentanta firmy
W razie rozstania z zakładem nawet umowa społeczna nie gwarantuje dyrektorowi wysokiego odszkodowania przewidzianego przez przepisy, których treść negocjował
Nie tylko kodeks pracy oraz inne ustawy i akty wykonawcze wydane na ich podstawie mogą regulować prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Dopuszczalne jest to również w układach zbiorowych, porozumieniach zbiorowych zawieranych na mocy ustawy, a także regulaminach i statutach.
Zgodnie z art. 9 § 2 k.p. są to tzw. wewnętrzne źródła prawa i nie mogą zawierać postanowień mniej korzystnych niż te, które wynikają z przepisów powszechnych.
Dlatego takie układy i porozumienia są zbiorem bardzo sprzyjających regulacji, nadających pracownikom uprawnienia do świadczeń, których ustawowe prawo pracy w ogóle nie przewiduje lub zakres tych uprawnień znacznie poszerza.
Cała załoga
Przy kształtowaniu tych porozumień często się nie zastanawiano nad wszystkimi skutkami zawartych postanowień lub trudno było je przewidzieć na początkowym etapie. Stąd zakres uprawnień obejmował według ich literalnego brzmienia wszystkich, bez wyjątku pracowników zatrudnionych w chwili wejścia w życie takiego wewnętrznego aktu.
Obejmowały one także kadrę zarządzającą, która brała udział, reprezentując pracodawcę, w negocjacjach nad kształtem porozumienia, a świadczącą pracę na rzecz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta