Czy firma energetyczna może się wycofać z warunków przyłączenia
Dotychczas powszechnie przyjmowano, że wydanie warunków przyłączenia jest już wiążącym i ostatecznym potwierdzeniem możliwości włączenia inwestycji do sieci, np. elektroenergetycznej czy gazowej, na warunkach taryfowych. To się może zmienić
Przyjęcie wykładni proponowanej w wyroku Sądu Najwyższego z 11 kwietnia 2012 r. pozbawiałoby możliwości uzyskania pozwolenia na budowę inwestorów z warunkami przyłączenia.
Dokumentem wymaganym do uzyskania pozwolenia na budowę są, w zakresie zapewnienia zaopatrzenia w media energetyczne, warunki przyłączenia. Jednym z wymaganych załączników do projektu budowlanego są bowiem oświadczenia właściwej jednostki o zapewnieniu dostaw energii (…) oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci. Warunki stanowią też pożądany przedmiot obrotu, szczególnie w wypadku inwestycji przemysłowych. Nierzadko przechodzą przez ręce kilku zainteresowanych, zanim powstanie przewidziany w nich obiekt.
Dotychczas powszechnie przyjmowano, że wydanie warunków przyłączenia jest już wiążącym i ostatecznym potwierdzeniem możliwości przyłączenia inwestycji do sieci, np. elektroenergetycznej czy gazowej, na warunkach taryfowych.
Mówiąc językiem ustawy – że stanowią potwierdzenie istnienia technicznych i ekonomicznych warunków przyłączenia, o których mowa w art. 7 ust. 1 Prawa energetycznego (dalej: pe). Starosta, jeżeli otrzymał warunki przyłączenia przy wniosku o pozwolenie na budowę, mógł mieć pewność, że wydaje pozwolenie dla obiektu, który ma zagwarantowane przyłączenie do sieci. Mógł przyjąć, że pozwolenie obejmie inwestycję należycie zaopatrzoną w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta