Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fałszywa data ważności to przestępstwo

19 września 2012 | Prawo i praktyka | Arkadiusz Jaraszek
Arkadiusz Jaraszek asesor Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota
źródło: Rzeczpospolita
Arkadiusz Jaraszek asesor Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota

Ponieważ wprowadzanie klientów w błąd obniża zaufanie do gospodarki i firm, to ustawodawca zdecydował, że za zmianę daty produkcji lub symbolu identyfikującego produkt grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat

Gwarancją jakości towaru są m.in. znaki identyfikacyjne, data produkcji lub data przydatności towaru czy urządzenia. Dzięki takim informacjom klient łatwo może się zorientować, czy kupuje towar dobrej, czy złej jakości, a przede wszystkim, czy nadal może być on wykorzystywany z uwagi na termin swojej przydatności.

Podstawowe informacje  takie jak: nazwa producenta, termin produkcji i ważności, które muszą się znaleźć na każdym towarze wprowadzanym do obrotu, zabezpieczają klienta przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi. Dlatego też ustawodawca zdecydował, że przedsiębiorca lub inny podmiot, który będzie je fałszował, zostanie pociągnięty przez wymiar sprawiedliwości do odpowiedzialności karnej.

Przestępne zachowania

Zgodnie z art. 306 kodeksu karnego usuwanie, podrabianie lub przerabianie znaków identyfikacyjnych, dat produkcji lub dat przydatności towaru czy urządzenia jest przestępstwem, za które sprawcy grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech.

Zgodnie z tym przepisem działania sprawcy muszą więc polegać na usuwaniu, podrabianiu lub przerabianiu np. daty produkcji. Usuwanie należy rozumieć zgodnie z potocznym znaczeniem tego słowa. Będzie nim więc pozbawianie towaru lub urządzenia zamieszczonych na nim znaków identyfikacyjnych, daty produkcji czy ważności. Może ono polegać na całkowitym ich zlikwidowaniu, ale też na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9339

Wydanie: 9339

Spis treści
Zamów abonament