Frymarczenie świętem nie udało się
Ani w tym roku, ani w przyszłym zatrudnieni w firmach, gdzie są wolne soboty z racji pięciodniowego tygodnia pracy, nie skorzystają na wtorkowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego
Przywrócił on zasadę, że za każde święto, które przypada w dzień wolny poza niedzielą, pracownicy otrzymają dodatkowy dzień wolny od pracy. Oznacza to, że wolne z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy i wolne z racji swięta nie może się pokrywać. Muszą to być oddzielne dni.
Decyduje szef
Wyrok nic nie zmienia w sytuacji tych, którzy zazwyczaj mają wolne soboty, gdyż żadne święto do końca 2012 r. i w 2013 r. nie wypada w tym dniu. Zyskają natomiast ci, dla których pracodawca jako wolny od zajęć ustalił np. czwartek. Taką swobodę w określaniu rozkładu czasu pracy ma każdy szef, może nawet określić odmienne dni bez obowiązków służbowych dla różnych części zakładu.
Ponieważ w 2013 r. w czwartek przypada Boże Ciało, uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) oraz drugi dzień Bożego Narodzenia (26 grudnia), to tacy pracownicy będą musieli dostać dodatkowy dzień wolny od zadań.
Do tego właśnie sprowadza się istota orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 r. (K 27/11). Uznał on, że przepis odbierający pracownikom dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w dniu wolnym od zadań służbowych (np. w sobotę) jest niezgodny z konstytucyjną zasadą równości. Chodzi o art. 130 § 21 k.p. Tym samym po niespełna 22 miesiącach regulacja ta musi zniknąć z ustawy.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta