Zakup świadectw pochodzenia energii jest kosztem bezpośrednim w CIT
Wydatki na nabycie świadectw pochodzenia w celu ich umorzenia są kosztami bezpośrednio związanymi z przychodami
Tak orzekł NSA 20 września 2012 r. (II FSK 369/11).
Spółka w ramach obrotu energią elektryczną kupuje na rynku świadectwa pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych. W 2010 r. zamierzała przedstawić Prezesowi URE do umorzenia te świadectwa (nabywane w 2009 i 2010 r.), odpowiadające określonemu procentowi energii wytworzonej w 2009 r.
W związku z tym spółka zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji zadając pytanie: czy wydatki związane z zakupem takich świadectw stanowią koszty bezpośrednie czy koszty pośrednie? Spółka twierdziła, że jest to koszt bezpośredni w myśl art. 15 ust. 4 ustawy o CIT, związany z przychodami ze sprzedaży energii elektrycznej odbiorcom końcowym. Stanowić będzie zatem koszt tego roku, w którym sprzedano odbiorcom końcowym energię elektryczną, której odpowiadają przedstawione do umorzenia świadectwa.
Minister finansów uznał, że wydatków na nabycie praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia nie można powiązać w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta