Problemy z niedostateczną kapitalizacją
Dług zaciągnięty od spółki-matki bywa rozmaicie rozumiany przez organy skarbowe
Jednym z narzędzi optymalizacyjnych jest finansowanie dłużne. Z uwagi jednak na art.16 ust. pkt. 60 i 61 ustawy o CIT, w przypadku gdy podmiot wypłaca na rzecz drugiego podmiotu powiązanego odsetki, to w sytuacji kiedy zadłużenie pożyczkobiorcy przekracza trzykrotność jego kapitału zakładowego, nadwyżki ponad ten wskaźnik odsetek podatnik-pożyczkobiorca nie może zakwalifikować do podatkowych kosztów uzyskania przychodu.
Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, kiedy dana spółka wymaga dokapitalizowania, lecz decyzja akcjonariuszy lub udziałowców spółki nie pozwala na wniesienie odpowiednich dopłat. W takiej sytuacji przedsiębiorstwo korzysta - zamiast z podwyższenia kapitału – z pożyczek udzielanych przez spółkę-matkę.
Powodem wykorzystania wewnętrznego finansowania w formie pożyczki jest przede wszystkim wysoki koszt kredytów bankowych oraz korzyści podatkowe wynikające z tego rodzaju transakcji. Wspieranie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta