Świadczenie inne, a bazówka ta sama
Gdy przed złożeniem wniosku o emeryturę ZUS wypłacał rentę lub inną emeryturę, może się okazać, że późniejsze pieniądze wcale nie będą wyższe. Nawet jeśli kolejną należność obliczy zupełnie od nowa
Przy ustalaniu wysokości renty, świadczenia przedemerytalnego, jak i emerytury istotne znaczenie ma kwota bazowa. To od niej zależy, jaka będzie podstawa wymiaru świadczenia i jego wysokość.
Kwota bazowa to 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne, określone w przepisach o systemie ubezpieczeń spo- łecznych, w poprzednim roku kalendarzowym (art. 19 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS). Od 1 marca 2012 r. do 28 lutego 2013 r. wynosi ona 2974,69 zł.
Przy obliczaniu wysokości emerytury stosuje się kwotę bazową, która obowiązuje:
- w miesiącu zgłoszenia wniosku o przyznanie świadczenia albo
- w dniu powstania prawa do emerytury - gdy data ta jest późniejsza niż zgłoszenia wniosku.
Wpływ na podstawę
Ubezpieczony, który pobiera już z ZUS jakieś świadczenie i składa wniosek o emeryturę, w dniu jego złożenia musi dokonać wyboru sposobu jej obliczenia. Może też wskazać, by to ZUS wybrał ten korzystniejszy wariant.
Wybór obliczeń to jedna z dwóch opcji:
I. Gdy podstawą wymiaru emerytury jest podstawa wcześniej przyznanego świadczenia; wówczas ZUS ustala:
- wysokość emerytury w części zależnej od przebytych okresów składkowych i nieskładkowych od podstawy wymiaru renty lub emerytury...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta