Choroba uzasadni przywrócenie terminu
Upływ czasu do dokonania czynności nie oznacza, że nie można już jej zrealizować. Aby to zrobić, jednocześnie trzeba złożyć odpowiedni wniosek, w którym zostanie wskazana przyczyna spóźnienia.
Najsurowsze konsekwencje wiążą się z niedochowaniem terminu na wniesienie środka odwoławczego – sprzeciwu, zażalenia czy apelacji. Zazwyczaj skutkuje ono tym, że orzeczenie wydane w sprawie jest prawomocne i może podlegać wykonaniu.
Przyczyny braku czynności w przewidzianym przepisami prawa terminie mogą być różne. Jednak w każdym przypadku należy spróbować odmienić niekorzystną sytuację. Ustawodawca przewidział instytucję przywrócenia terminu do dokonania danej czynności, z której warto korzystać.
W postępowaniu cywilnym najczęściej chodzi o przywrócenie terminu na złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, wniesienie zarzutów od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, złożenie apelacji lub wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku. Zasadą jest, iż czynność procesowa podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna.
Natomiast w przypadku, gdy strona nie dokonała w terminie czynności procesowej bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi o przywróceniu terminu (art. 168 § 1 kodeksu postępowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta