Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy firma bankrutuje, jej załoga zazwyczaj ląduje na bruku

08 października 2012 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Ogłoszenie upadłości ułatwia pracodawcy zwolnienie zatrudnionych lub zmianę ich warunków pracy

Art. 411 k.p. przewiduje, że w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy nie stosuje się art. 38, 39 i 41 k.p. ani przepisów szczególnych chroniących zatrudnionych przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem angażu.

Przepis ten wyłącza więc stosowanie regulacji o konsultacji związkowej przy wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, ochronie w wieku przedemerytalnym oraz dla nieobecnych w pracy z przyczyn usprawiedliwionych (np. z powodu choroby), a także innych przepisów gwarancyjnych.

Tylko upadłość likwidacyjna

Jednak art. 411 § 1 k.p. stosuje się wyłącznie przy ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika (art. 15 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, DzU z 2009 r. nr 175, poz. 1361 ze zm., dalej puin). Nie odnosi się natomiast do ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu (art. 14 ust. 1 puin).

Tak wskazywał Sąd Najwyższy w uchwale z 16 marca 2010 r. (I PZP 1/10). Identyczne stanowisko zajął już w wyroku z 4 kwietnia 2007 r. (III PK 1/07). Zatem orzecznictwo SN jest w tym zakresie ugruntowane.

Taka interpretacja art. 411 k.p. zakłada, że należy odróżnić upadłość likwidacyjną, która wiąże się z niemożnością dalszego zatrudniania, ponieważ jej celem jest ostatecznie zamknięcie zakładu, od tej dopuszczającej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9355

Wydanie: 9355

Spis treści
Zamów abonament