Gdy firma bankrutuje, jej załoga zazwyczaj ląduje na bruku
Ogłoszenie upadłości ułatwia pracodawcy zwolnienie zatrudnionych lub zmianę ich warunków pracy
Art. 411 k.p. przewiduje, że w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy nie stosuje się art. 38, 39 i 41 k.p. ani przepisów szczególnych chroniących zatrudnionych przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem angażu.
Przepis ten wyłącza więc stosowanie regulacji o konsultacji związkowej przy wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, ochronie w wieku przedemerytalnym oraz dla nieobecnych w pracy z przyczyn usprawiedliwionych (np. z powodu choroby), a także innych przepisów gwarancyjnych.
Tylko upadłość likwidacyjna
Jednak art. 411 § 1 k.p. stosuje się wyłącznie przy ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika (art. 15 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, DzU z 2009 r. nr 175, poz. 1361 ze zm., dalej puin). Nie odnosi się natomiast do ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu (art. 14 ust. 1 puin).
Tak wskazywał Sąd Najwyższy w uchwale z 16 marca 2010 r. (I PZP 1/10). Identyczne stanowisko zajął już w wyroku z 4 kwietnia 2007 r. (III PK 1/07). Zatem orzecznictwo SN jest w tym zakresie ugruntowane.
Taka interpretacja art. 411 k.p. zakłada, że należy odróżnić upadłość likwidacyjną, która wiąże się z niemożnością dalszego zatrudniania, ponieważ jej celem jest ostatecznie zamknięcie zakładu, od tej dopuszczającej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta