Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Groteska Pokojowego Nobla

13 października 2012 | Druga strona | Piotr Skwieciński

Od kilku lat obiecuję sobie, że przestanę się interesować kolejnymi edycjami Pokojowego Nobla. I co roku nie dotrzymuję słowa i bulwersuję się. Zupełnie niepotrzebnie, bo kierunek działania rozdającego tę nagrodę komitetu norweskiego parlamentu jest od dawna do bólu oczywisty.

Choć z drugiej strony to, że kierunek jest oczywisty, nie znaczy, że oczywista jest skala. A skala podszytej politycznym zelotyzmem noblowskiej ekstrawagancji rośnie z roku na rok. Pamiętamy sławetną nagrodę, którą zaraz po wyborze uszczęśliwiono Obamę. Na zachętę, jak w przedszkolu... Pamiętamy Nobla dla Ala Gore'a za... walkę z globalnym ociepleniem (ludzie ciemni powiedzieliby, że co to ma wspólnego z pokojem, ale to przejaw niezrozumienia faktu, że takiego kroku wymagała logika etapu w wojnie o szczęśliwą ludzkość). A teraz Nobel dla Unii Europejskiej. Dla projektu pogrążonego w głębokim kryzysie, za to coraz wyraźniej zideologizowanego.

Tę groteskę trzeba po prostu zacząć traktować tak, jak na to zasługuje. Czyli jako kolejną pocieszną środowiskową premię, przyznawaną komuś, kto na danym etapie wzbudzi zachwyt europejskiego lewactwa. Nie denerwujmy się. Co roku będziemy mieli większą uciechę.

 

Wydanie: 9360

Wydanie: 9360

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament